آشنایی با زندگی پیتر دراکر بنیانگذار مدیریت مدرنآشنایی با زندگی پیتر دراکر بنیانگذار مدیریت مدرن

 

پیتر دراکر، پیرمردی با جوانترین مغز دنیا !
پیتر دراکر (Peter Drucker) را بنیان گذار مدیریت مدرن و به عبارتی پدر علم مدیریت می شناسند. پیتر دراکر در سال ۱۹۰۹ به دنیا آمد و در سال ۲۰۰۵ و بطور دقیقتر در ۲۰ آبان سال ۱۳۸۸ در سن ۹۶ سالگی درگذشت. در پادکستی که به مناسب سالروز در گذشت این مرد بزرگ آماده کردیم سعی شده تا کمی با زندگی و دستاوردهای وی آشنا شده و به بیان برخی از نظرات وی در حوزه مدیریت و زندگی بپردازیم. در ادامه بخشهایی از پادکست را به صورت متنی قرار داده ایم.

 

 

پیتر دراکر,Peter Drucker

 

 
اگر چه او قسمت مهم زندگی‌اش را در آمریکا سپری کرد، اما اتریشی بود و رگه‌های اروپایی را می‌شود در حرف‌ها و نگرش و کنایه‌هایش مشاهده کرد. در واقع تلفظ آلمانی نام او پیتر دروکر است و نه پیتر دراکر. مادرش پزشک بود و پدرش یک اقتصاد دان معروف در وزارت اقتصاد و دارایی اطریش .

 

 

همچنانکه خودش اشاره کرده، تعامل و رفت و آمد پدرش با رجال و بزرگان فرصت خوبی را به وجود آورده بود که کلان نگری و اندیشیدن به ایده‌های بزرگ را یاد بگیره و تمرین کند.

 

 

دراکر ۳۵ کتاب نوشته است که به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده‌اند و همچنین یکی از اعضای هیئت تحریریه وال استریت ژورنال است. علاوه بر جایزه و مدارک افتخاری بیشماری که پیتر دراکر دریافت کرده.

 

 
پیتر دراکر در آمریکا و بسیاری از کشورهای دنیا مانند ایران به عنوان متفکر، نویسنده و سخنران اثر گذار بر سازمان‌های معاصر شناخته شده است. در سال ۱۹۹۷، روی جلد مجله Forbesعکسی از دراکر ۹۰ ساله منتشر نمود و تیتری با این عنوان درج نمود ، «هنوز هم جوانترین مغز جهان » و همچنی مجله BusinessWeek ایشان را «ماندگارترین متفکر مدیریت زمان ما» نامید.

 

و به طور خلاصه کمتر کسی در دنیای مدیریت وجود دارد که به اندازه‌ پیتر دراکر ، فعالیت‌های گسترده و تاثیرگذار انجام داده و به اندازه‌ او شناخته شده باشد.

 

 
دراکر که در سال ۱۹۵۹ اصطلاح کارگر دانش محور را مطرح کرده بود، سی سال بعد با اطمینان نوشت: بیش از گذشته به این اصطلاح ایمان دارم و می‌دانم که دانش بیش از زمین و بیش از نقدینگی و پشتوانه مالی برای کسب و کارها مهم خواهد بود. ما به دنیای پساسرمایه داری یا Post Capitalism وارد می‌شویم.

 

 

او مهم‌ترین ویژگی دنیای جدید را تبدیل شدن آن به یک جامعه اطلاعاتی می‌داند. دورانی که مردم به جای اینکه از طریق ماهیچه‌های خود ارزش آفرینی کنند، از طریق مغز خود ارزش آفرینی خواهند کرد.

 

 

دراکر در سال های پایانی کار خود، بیشتر به سازمان های عمومی و عام المنفعه مشاوره می داد: کلیساها، بیمارستان ها، سازمان های خیریه و غیره. آنها به طور مجانی از خدمات دراکر استفاده می کردند.

 

در پایان باید بگوییم ، اگه چه وی در سالهای آخر عمر با واکر راه می‌رفت ، گوشش به سختی می‌شنید و آسیب‌های مختلفی را تجربه کرده می کرد اما دنیای مدیریت بسیار خوش شانس بود که او ۹۶ سال به جهان خدمت کرد. شاید به همین دلیل بود که به شوخی می‌گفت: انسانها باید به جای عمر طولانی، مرگ راحت را آرزو کنند.

 

پاسخ دهید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

فروشگاه سایت

اخبار ایران و جهان