تصمیم روسیه برای تحویل موشک اس 300 به ایرانتصمیم روسیه برای تحویل موشک اس ۳۰۰ به ایران

سامانه موشکی اس سیصد,اس سیصد,موشک اس سیصد,موشک زمین به هوای اس سیصد,تحویل موشک اس سیصد به ایران,تحویل موشک اس ۳۰۰ روسیه به ایران,اخبار روس,روس و ایران,روسیه و ایران

سامانه موشکی اس 300 روسیه

 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ممنوعیت تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه به نقل از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین با امضای حکمی تحویل سامانه‌های موشکی زمین به هوای اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرد.

بر اساس این حکم ممنوعیت انتقال موشک‌های اس۳۰۰ از خاک روسیه به ایران (از جمله از طریق هوا) و تحویل آن به ایران در خارج از خاک روسیه با استفاده از کشتی یا هواپیماهای حامل پرچم روسیه را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، این حکم فورا اجرا می‌شود. 

بر اساس قراردادی که ایران و روسیه سال ۲۰۰۷ امضا کرده بودند مسکو باید پنج سامانه دفاع موشکی اس۳۰۰ به تهران تحویل می‌داد.

با این حال، مسکو تاکنون به بهانه آن که فروش این سامانه برخلاف دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است، از تحویل آن به تهران خودداری کرده بود. تهران در واکنش به این اقدام روسیه، از مسکو شکایت کرد.

سامانه موشکی زمین به هوای اس300

پس از تاخیرات مکرر در تحویل این موشک‌ها به ایران، در نهایت دیمتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۰ تحویل سامانه موشکی اس-۳۰۰ به ایران را ممنوع اعلام کرد.

روسیه با استناد به قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران که ۹ ژوئن ۲۰۱۰ به تصویب رسید تعلیق تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران را توجیه کرده بود.

کمی پس از سفر ماه ژانویه وزیر دفاع روسیه به تهران، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد تحویل سامانه‌های موشکی روسیه به ایران قابل‌قبول نیست.

سامانه موشکی اس ۳۰۰ که یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاع ضدهوایی در جهان است، برای دفاع از تاسیسات مهم در برابر حملات هوایی طراحی شده و می‌تواند تا ۱۰۰ هدف را هم‌زمان در آسمان ردیابی کند.
اخبار,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سایت خبر,سایت اخبار,اخبار,اخبار امروز,سامانه اس ۳۰۰,سامانه موشکی ایران,خرید سامانه موشکی از روسیه,سامانه موشکی روسیه,سامانه موشکی زمین به هوای اس ۳۰۰

پاسخ دهید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

فروشگاه سایت

اخبار ایران و جهان