افزایش شصت درصدی آوارگان در جهانافزایش شصت درصدی آوارگان در جهان

 

سازمان ملل اعلام کرد شمار افرادی که امسال در سراسر جهان آواره شده اند، احتمالا از آمار بی سابقه ۶۰ میلیون نفر بسیار فراتر رفته است.

 

آوارگان,Refugees,افزایش آوارگان

 

به گزارش رویترز، مقامات سازمان ملل امروز (جمعه) در گزارشی اعلام کردند شمار آوارگان در جهان، امسال به بیش از ۶۰ میلیون نفر رسید. این رقم تخمینی شامل ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار پناهنده است که از جنگ و آزار و اذیت گریخته اند؛ رقمی که بیشترین آمار از سال ۱۹۹۲ است. طبق این گزارش، درخواست های پناهندگی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار آواره در حال بررسی است و آلمان، روسیه و آمریکا نیز بیشترین تعداد درخواست ها را داشته اند.

 

 

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد: “پیش بینی می شود سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار، شاهد آوارگی بیش از ۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان باشد . امروز از هر ۱۲۲ نفر، یک نفر مجبور شده است از خانه خود بگریزد.” کل این رقم در پایان سال ۲۰۱۴، ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود. حدود ۳۴ میلیون نفر تا اواسط سال در داخل کشور خود آواره بودند که حدود دو میلیون نفر بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۴ است.

 

 
یمن، جایی که جنگ داخلی در ماه مارس در آن آغاز شد، بیشترین تعداد افراد به تازگی آواره شده را که ۹۳۳ هزار و ۵۰۰ نفر بود، گزارش کرد. “آنتونیو گوترس” — کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان — در بیانیه ای اعلام کرد: “هیچگاه به این میزان نیاز به رواداری، دلسوزی و همبستگی با افرادی که همه چیز خود را از دست دادند، وجود نداشته است.” در این گزارش خاطر نشان شده است کشورهای در حال توسعهِ هم مرز مناطق جنگی، همچنان میزبان بیشترین تعداد آوارگان هستند.  

 

 
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد جنگ داخلی سوریه که در سال۲۰۱۱  آغاز شد، عامل اصلی آوارگی گسترده بوده است، به طوری که بیش از ۴میلیون و ۲۰۰ هزار آواره سوری به خارج گریخته اند و هفت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز تا اواسط سال در داخل کشور خود آواره شده اند.

 

براساس این گزارش، رویهم رفته، اتباع سوریه و اوکراین، جایی که شورش جدایی طلبان در شرق آن در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ آغاز شد، نیمی از ۸۳۹ هزار نفری را که در نیمه نخست سال ۲۰۱۵ پناهنده شدند، در بر می گرفتند.

 

 
خشونت ها در افغانستان، سومالی و سودان جنوبی و همچنین درگیری ها در بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و عراق باعث جابجایی گسترده آوارگان شد.

 

 

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد بازگشت داوطلبانه آوارگان در پایین ترین سطح خود در بیش از سه دهه گذشته قرار دارد به طوری که فقط ۸۴ هزار نفر تا اواسط سال به کشورهای خود بازگشتند. این در حالی است که این تعداد در مدت یک سال قبل، ۱۰۷ هزار نفر بود. در این گزارش اعلام شده است بسیاری از آوارگان در سال های آینده در تبعید زندگی خواهند کرد.

 

 

 

پاسخ دهید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

فروشگاه سایت

اخبار ایران و جهان