شناخت ویژگی ها و شخصیت یک فرد احمقشناخت ویژگی ها و شخصیت یک فرد احمق

 

شناخت شخصیت یک فرد احمق از کارهای مهم بیشتر افراد است و آن ها سعی میکنند با جلوه دادن برخی دیگر به مقاصد خود دست پیدا کنند.در زندگی روزمره حتما با افرادی برخورد کرده اید که خود خصلت احمق بودن دارند ولی دیگران را احمق تر از خود جلوه میدهند.شناخت این افراد خیلی سخت است چون در جوامع امروزی و پیشرفت علم و تجربه ها هر کسی سعی میکند خود را از شخصیت احمق بودن دور کند.

 

«احمق» خیلی اوقات احمق نیست

چه کسی احمق است؟ برخی از افراد معیار بسیار سهل گیرانه ای برای احمق خواندن دیگران دارند؛ همین که فردی با آن ها در رفتار و گفتار بسیار متفاوت باشد، در نظرشان احمق می رسد یا حتی دیوانه. اما به این سادگی نمی توان فردی را به مقام حماقت رساند. بسیاری از اوقات ما متمایلیم عدم آگاهی را با بی شعوری و حماقت یکی بگیریم. اما هر ناآگاهی احمق نیست گرچه هر احمقی ناآگاه است؛ حتی هرکسی که عمدا خود را در ناآگاهی نگه می دارد نیز لزوما احمق نیست.

 

شناخت شخصیت افراد احمق,Character stupid people
 
 
مثلا فردی را در نظر بگیرید که احتمال بسیار می دهد که همسرش به کار خطایی مشغول است اما نمی خواهد پی گیر آن باشد و حتی از آن مطلع شود، بدان امید که خود همسرش روزی به خطای احتمالی خود به تنهای پی ببرد.
 
 
 
 
چنین کسی ممکن است راه اشتباهی در مقابل خطای احتمالی همسرش در پیش گرفته باشد، اما او احمق نیست. از این گذشته، احمق لزوما کسی هم نیست که فاقد هوش کافی است. زیرا از قضا افراد باهوش چه بسا بیش تر در معرض بروز رفتارهای حماقت آمیز باشند و افراد کم هوش چه بسا بسیاری از استعدادهای لازم برای حماقت را نداشته باشند.

 

 

 

احمق کیست؟

اگر حماقت همان ناآگاهی و کم هوشی نیست، پس حماقت چیست و احمق کیست؟ کارلو چیپولا (Carlo Cipolla) مورخ اقتصاد اهل ایتالیا (۲۰۰۰-۱۹۲۲) و استاد دانشگاه کالیفرنیا کتاب مختصر و مشهوری با عنوان «قوانین بنیادی حماقت بشر» (The Basic Laws of Human Stupidity) دارد. او آدم ها را از نظر تیپ رفتاری به پنج دسته تقسیم می کند:

 


۱- آدم های عاقل: کسانی که هم به خودشان سود می رسانند و هم به دیگران؛

۲- آدم های از خود گذشته/ خام: کسانی که به دیگران سود می رسانند اما خودشان سودی نمی برند. اگر این کار را آگاهانه انجام دهند این کار به خاطر ازخود گذشتگی است و اگر از روی اشتباه محاسباتی انجام دهند، به سبب خامی است:

۳- آدم های غارت گر: کسانی که تنها به دنبال منفعت شخصی خودشان حتی به قیمت آسیب رساندن به دیگرن اند؛

۴- آدم های عاطل و باطل: کسانی که نه به خودشان سودی می رسانند و نه به دیگران؛

۵- آدم های احمق: کسانی که به دیگران آسیب می زنند بی آن که هدف شان سود شخصی باشد و از این کار سودی ببرند و حتی ممکن است با این کار به خودشان هم آسیب وارد کنند.

 

 

شخصیت شناسی,افراد احمق,Character stupid people
 
نکته مثبت این تلاش برای تعریف حماقت آن است که کوشیده معیاری عینی را مبنای تعریف خود قرار دهد و نه معیاری ذهنی. قرار دادن سود و زیان رساندن به خود و دیگری به عنوان معیار حماقت، این حسن را دارد که دیگر نمی توان کسی را که متفاوت با ما رفتار می کند یا می اندیشد، به خودی خود احمق خواند؛ گرچه هم چنان ممکن است بتوان تحت شرایطی چنین کسی را بر خطا دانست.

 

 

 

با این حال، هم چنان این پرسش مطرح است که معیار سود و زیان چیست؟ کاملا ممکن است که حکومتی استبدادی هر نوع تفکر و سبک زیستی را که خوش نمی دارد «سمی برای جامعه» و شدیدا زیان آور به حساب آورد. بر این اساس، در تعریف سد و زیان نیز باید آن را تا جایی که ممکن است حداقلی تعریف کرد و به طور ویژه باید به سود و زیان جسمی و نیز سود و زیان جمعی صرف نظر از ایدئولوژی و مکتب های فکری مختلف نظر داشت.

 

نتیجه آن که اگر احمق را کسی بدانیم که به دیگری آسیب می زند بی آن که به دنبال سود شخصی باشد، آن گاه بسیاری از کارهایی که ما احمقانه می خوانیم، احمقانه نیست. کسی که طرف دارانش را به بغ بغو کردن مجازی دعوت می کند، به احتمال زیاد کار سبکی انجام داده است، اما این کار احمقانه نیست.

 

برای روایتی از حماقت آدمیان و معنا و ابعاد آن، می توانید مستند «حماقت» (stupidity)، به کارگردانی فیلم ساز کانادایی آلبرت نورنبرگ (Albert Nerenberg) ساخته سال ۲۰۰۳ میلادی را ببینید. این مستند در یوتیوب هم قابل دسترسی است. این ظاهرا نخستین و تنها مستندی است که تاکنون اختصاصی به موضوع حماقت پرداخته است. گرچه در مجموع مستند متوسطی است.

 

منبع : مجله روشن

 

پاسخ دهید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

فروشگاه سایت

اخبار ایران و جهان