آشنایی با استاندارد های تربیت کودکانآشنایی با استاندارد های تربیت کودکان

 

در تربیت فرزندان ممکن است شما هم به بی راهه کشیده شوید و در زمان تربیت کودکان خود عملی را انجام دهید یا حرفی را بزنید که در ذهن کودک نقش ببندد و باعث تغییر در رفتار و گفتار فرزندتان شود پس دقت کنید که تربیت فرزندان بخش مهمی دارد و باید در هنگام تربیت آنها برخی استاندارد ها را رعایت کرد.

 

روانشناسی بچه ها,تربیت کودکان,روش های تربیت کودکان,آموزش تربیت کودکان,روانشناسی تربیتی کودکان

 

تعادل در تمام امور توصیه شده، تربیت هم یکی از آن موقعیت هایی است که نیاز مبرمی به تعادل و یکنواختی دارد. برای شناخت اشتباهات و چاله های تربیتی و رسیدن به تعادل در رفتار با فرزند به نکات زیر دقت کنید.

 

رفتارتان گُر گیجه به کودک ندهد

 

حمایت همیشگی و قاطی شدن در بازی ها و دعواهای کودکانه بسیار خطرناک است؛ هم برای کودک و هم برای والدینش. تا جایی که خطر و آسیب جسمی در کار نیست و اوضاع در حد یک دعوای کودکانه است خودتان را قاطی نکنید

 

از همان ابتدا باید حواس تان به این نکته باشد که تغییر رفتار شما در شرایط مشابه، یکی از چاله های تربیتی است. رفتار متزلزل و عوض شدن دائمی نظر شما، کودک را دچار گیجی و بی اعتمادی نسبت به شما می کند. یک روز آنقدر افراطی سختگیر نباشید که مجبور شوید برای جبران سختگیری تان، فردا تبدیل به فردی بسیار سهل گیر شوید.

 

برو،نرو نکنید

 

به خودتان یادآوری کنید که کودک شما اگر لجبازی می کند، بهانه می گیرد و به سراغ کارها و وسایل خطرناک می رود، تحت تأثیر غرایزش است و تفکر چندانی پشت کارهایش نیست و قصد آزار دادن شما را ندارد. به این ترتیب، می توانید آرامش خودتان را حفظ کنید.

 

رشوه گیر خانگی درست نکنید

 

تشویق یکی از اولویت های تربیتی است. همه می دانیم که رفتار خوب کودک با تشویق ثبات پیدا می کند. همینطور می دانیم که تشویق انواعی دارد که یکی از آنها تشویق مادی است اما باید تعادل، تنوع و تناسب را در تشویق کردن رعایت کنید. حواس تان باشد آنقدر کودک را با تشویق های مادی تحریک نکنید که او تبدیل به یک رشوه گیر کوچک و خانگی شود.

 

در دعواهای کودک قاطی نشوید

 

حمایت همیشگی و قاطی شدن در بازی ها و دعواهای کودکانه بسیار خطرناک است؛ هم برای کودک و هم برای والدینش. تا جایی که خطر و آسیب جسمی در کار نیست و اوضاع در حد یک دعوای کودکانه است خودتان را قاطی نکنید. دعواهای کودکانه یک امر طبیعی است که برای خودشان موضوعی حل شدنی و معمولی است.

 

بگذارید مدرسه کار خودش را بکند

 

بگذارید مدرسه و معلم کار خودشان را بکنند. اگر کودکی مشق نمی نویسد یکی از راهکارها این است که بگذارید با عواقب کارش روبه رو شود. بگذارید معلم با کودکتان بابت مشق ننوشتن اش صحبت کند.

 

بگویید مرغ یک پا دارد

 

یک روز آنقدر افراطی سختگیر نباشید که مجبور شوید برای جبران سختگیری تان، فردا تبدیل به فردی بسیار سهل گیر شوید

 

متزلزل نبوده و نظرتان را عوض نکنید. این وضعیت شامل قول هایی که می دهید هم می شود، بدقولی نکنید. این قول می تواند قول شهربازی باشد، یا یک تنبیه فوری. اگر در اجرای حرف ها و عمل به قول هایتان متزلزل باشید کودک اعتمادش را نسبت به قاطعیت شما از دست می دهد.

 

جملات بی تاثیر را حذف کنید

 

«اگر یک بار دیگر خواهرت را اذیت کنی به پدرت می گویم»، «اگر دوست ات را کتک بزنی دیگر به پارک نمی آییم»؛ وعده تنبیه ندهید. تنبیه را اجرا کنید. بچه ها باهوش تر از آنند که ندانند تا وقت آمدن پدر چطور شما را راضی کنند. پس از مدتی کوتاه «به پدرت می گویم» تبدیل به یک جمله بی تأثیر می شود که هیچ کارایی ای ندارد.

 

در استفاده از فعل های مثبت اسراف کنید

 

نکن، نرو، نزن، نخور و… . این وظیفه شماست که به جای کاربرد این حجم از امر و نهی و فعل های منفی، راهکار دیگری پیدا کنید. می توانید کابل برق را بدون گفتن نکن از دستش بگیرید و به کار دیگری مشغولش کنید.

 

یک حسابگر کوچک تربیت کنید

 

گمان نکنید که اگر کودکتان را در جریان تمام مشکلات اقتصادی خانه بگذارید، او را یک اقتصاددان بارآورده اید. بهتر است کودک را با «نداریم» و «نمی توانیم» نترسانید. بچه ها توانایی تجزیه و تحلیل موقعیت مالی ما را ندارند، بنابراین شرح بدبختی و نداری جلوی کودک او را نگران و مضطرب کرده و ترس را در او می نشاند. بهتر است به جای صحبت از نداری، مدیریت مالی صحیح را از ۴سالگی به او آموزش دهید.

 

بچه ها را نترسانید

 

«بالاخره باید از یکی حساب ببره»، « باید از یه چیزی بترسه» ،«این بچه پس چطوری بخوابه»؛ برخی از والدین و بزرگ ترها گمان می کنند بچه شان را باید از یک موقعیت و یا موجودی بترسانند تا اموراتشان بهتر پیش برود. البته گاهی هم کارها با این روش پیش می رود اما اثرات مخربی دارد. موقعیت و موجودی ترسناک را به دروغ برای کودکتان ترسیم نکنید. بهتر است به جای ترساندن و ترسیم فضاها و موقعیت ها و موجودات دروغین و ترسناک، صادقانه با او راجع به شرایط صحبت کنید.

 

منبع: همشهری

 

پاسخ دهید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

فروشگاه سایت

اخبار ایران و جهان